Во пресрет не мечот од Лигата на шампионите помеѓу Ливерпул и Ајакс  кој се игра утре со почеток од 21:00 часот менаџерот на тимот од Енфилд, Јирген Клоп одржа офоцијална прес конференција. На неа беше запрашан околу ситуацијата со Вирџил Ван Дајк и неговата рехабилитација од повредата на коленото.

„Тој се чувствува добро со оглед на целата ситуација, но неговото колено не изгледа добро“ – кратко изјави Ван Дајк.

Што значи ова и колку Ван Дајк ќе мине на рехабилитација очигледно дека сеуште прецизно не се знае. За потсетување страдаа неговите лигаменти на гратското дерби против Евертон и дуелот со голманот Пикфорд.