Баерн Минхен планира да ги купи играчите од средниот ред на Борусија Менхенгладбах, Денис Закарија и Флоријан Нојхаус следната сезона. Според весникот Билд, двајцата се на врвот на трансфер листата на Баерн за следното лето.

Борусија сега преговара за продолжување на договорот со Закарија, а клубот е подготвен да вклучи откупна клаузула во договорот. Доколку преговорите бидат неуспешни, Денис ќе мора да биде продаден на лето за да не си замине без отштета. Во овој случај, неговата цена ќе биде повеќе од 40 милиони евра.

Трансферот на Нојхаус се проценува на приближно иста сума. Договорот на 23-годишниот Германец важи до 2024 година.