Фудбалер на Барселона, Серхи Роберто, има позитивен тест за коронавирус. Ова официјално го соопшти прес-службата на каталонскиот клуб.

28-годишниот Шпанец е во самоизолација и нема никакви здравствени проблеми. Оваа сезона играчот за врска одигра 10 натпревари за Барселона, постигна 1 гол и направи 2 асистенции. Во моментов се опоравува и од повредата на десниот бут.