Хјустон Рокетс на крилата на одличниот Џејмс Харден, стигнаа до првата победа во новата сезона во НБА Лигата.

Рокетси во неизвесен натпревар го победија составот на Сакраменто Кингс со 122:119, а Харден собра 33 поени. Одличен во победничкиот тим беше и Џон Вол кој заигра после две години пауза.

Јута Џез е поразен на домашен терен од Феникс со 95:106. Санс со 25 поени го предводеше Девин Букер.

РЕЗУЛТАТИ:

Орландо – Филаделфија 92:116

Хјустон – Сакраменто 122:119

Торонт – Њујорк 100:83

Оклахома – Њу Орлеанс 80:113

Јута – Феникс 95:106