Тотенхем со 3:0 го совлада Лидс во првиот натпревар на тимот на Мурињо во Премиерлигата годинава. За триумфот на Тотенхем „помогна“ и Алиоски кој направи пенал, по грешката во одбраната.

Хари Кејн во 29. минута од белата точка стрелаше, а во 43. минута Сон зголеми на 2:0.

Алдевирелд во 50. минута донесе 3:0, што беше конечен резултат. Тотенхем на крајот остана со играч помалку откако беше исклучен Доерти.