Македонската ракометна репрезентација и натаму ја чека целосната разврска со случајот Чешка, која има бројните позитивни ракометари на Ковид-19 пред стартот на СП, кој е закажан за 13. овој месец. Одигравме две пријателски средби против Чиле, и двете ги добивме.

Селекторот, Данило Брестовац од пред два дена повика и поискусни ракометари доколку се случи да добиеме покана за Мундијалот.

Во СЦ „Јане Садански“ беа капитенот, Кирил Лазаров и Стојанче Стоилов, двајцата не играа денеска, но затоа се подготвени и тоа како да го облечат „црвено-жолтиот“ дрес и да настапат на уште едно големо натпреварување.