Атлетико Мадрид реди победи и се зацврстува на врвот во шпанската Ла Лига. Со денешната победа избраниците на Симеоне за момент ја зголемија предноста.

Денеска на свој терен Атлетико со головите на Коке и Саул ја совладаа Севиља.

Сега предноста на врвот е четири бода, со тоа што тимот на Симеоне има и два меча помалку од противниците.