Тимот на Болоња славеше со 1:0 против тимот на Верона на домашен терен на отворањето на денешната програма во Серија А.

Стрелец на едниствениот гол на овој меч беше Орсолини во 12 минута од пенал, а потоа резултатот повеќе не се промени.

Со овие три бода Болоња уште повеќе избега од опадната зона и собра вкупно 20. додека пак Верона остана на претходните 27.