Лестер на домашен терен го совлада составот на Саутемптон, кој и овојпат се покажа како жилав ривал, меѓутоа на крајот мораше да го положи оружјето.

Лестер триумфираше 2:0 благодарение на головите на Медисон и Барнс во судиското надополнување.