Кошаркарите на Чикаго Булс ја прекинаа серијата од четири порази откако вечерва го совладаа Далас со 117: 101 на гостински терен. Гостите од Илинозис го прекршија мечот во втората половина на втората четвртина кога обезбедија предност од 19 поени. Далас успеа да се врати во едноцифрен минус само еднаш во третиот период (70:79), но Лука Дончиќ, не можеше сам.

Словенечкиот репрезентативец постигна 30 од 52 поени за својот тим во првото полувреме, а натпреварот заврши со 36 поени, 16 скока, 15 асистенции и 2 порази. Двоцифрен беше и Кристапс Порзингис со 20 поени.

Кај Булси се истакна Лаури Марканен со 25 поени, Герет Темпл имаше 21, а Тадеус Јанг 15 поени.