На 37. годишна возраст, Клас Јан Хунтелар по втор пат во кариеата ќе го облече дресот на германскиот бундеслигаш Шлке 04. Тимот од Гелзеркирхен во моментов има огромни проблеми за да се спаси од испаѓање, а како п0мош зимава пристигнува ветеранот Хунтелар. Тој веќе одигра 175 мечеви за овој клуб, во периодот од 2010 до 2017 година, а последно играше за неговиот матичен Ајакс.

Германските медиуми пренесуваат дека холанѓанецот веќе ги направил лекарските прегледи, потпишува договор, а утре ќе го одработи и првиот тренинг.