Хрватскиот интернационалец Марко Перван, треба да биде дел од Шкендија во пролетниот дел од сезоната.

Перван доаѓа од тимот на Широки, иако бил пред трансфер во Полска, сепак, ја одбрал Шкендија.

Во минатото Перван настапувал за Сплит, Имтски, Шибеник, Цибалија, Осијек, Скендербег и Ботев Пловдив.

Има 24 години, игра на позицијата офанзивен играч за врска. Висок е 180 сантиметри.

Еве некој од настапите на Перван во 2020 година.