Хернан Креспо се кандидира за селектор на чилеанската репрезентација, пренесува „TyC Sports“. Позицијата е испразнета од минатата недела, кога Рејналдо Руеда си замина поради работа во неговата родна Колумбија.

Претходно, Креспо беше на чело на италијанската Модена, аргентинскиот Банфилд, а од 2020 година работи во друг клуб во Аргентина – Дефенс и Јустисија.

Исто така, меѓу кандидатите за селектор на чилеанската репрезентација е и Себастијан Бекачесе, кој неодамна го напушти аргентинскиот Расинг. Тој веќе работеше на репрезентацијата на Чиле како асистент на Хорхе Сампаоли. Во 2015 година, Чилеанците, предводени од Сампаоли и Бекачесе, го освоија Купот на Америка.

Како фудбалер, Креспо ги бранеше боите на Ривер Плата, Парма, Лацио, Интер, Челзи, Милан и Џенова. Во 2000 година, напаѓачот беше најскапиот играч во светот две недели: Лацио купи гости од Парма за 55 милиони долари. Две недели подоцна, рекордот го сруши Луис Фиго со трансферот од Барселона во Реал Мадрид (65,5 милиони).