Екс капитенот на Барселона, и иконата на овој клуб, карлес Пујол, е личноста преку која клубот денеска го промовираше новиот дрес за периодот кој следува.

Навивачите се воодушевени, од проста причина што на дрсот доминираат боите на Каталонија, односно на знамето на оваа шпанска покраина која се знае одамна дека не премногу се поистоветува со Мадрид и шпанското кралско семејство.

Што е уште поважно, овој комплет на дрес ќе биде носен сезонава само еднаш и тоа нормално на следното Ел Класико против Реал Мадрид.