Во петтата недела од новата НБА сезона, Никола Јокиќ и Џоел Ембид се прогласени за најдобри.

Србинот е број еден на западот, додека пак играчот на Филаделфија е најдобар на другата страна од САД.

Јокиќ изминатава денеска стигна до просек од 29. поени, 14.7 скокови и 6.7 асистенции, а со дабл дабл учинок на сите мечеви до сега Никола Јокиќ стана само петти играч од 1976 година наваму што му пошло тоа од рака.