Сами Кедира по 10 години минати надвор од Германија, во Реал Мадрид и во Јувентус, се враќа во Бундеслигата. Денеска некогашниот репрезентативец на „елфот“ треба да биде промовиран за ново засилување на Херта.

Кедира е веќе во Берлин, каде што ќе ги мине лекарските прегледи и ќе потпише договор со тимот од Берлин.

Игрчаот од средниот ред е отпишан од Јувентус, и за него имаше шпекулации дека ќе си замине уште летоска, меѓутоа се реши да се бори за место во тимот. Но, јасно е дека во тимот од Торино за него нема место, па мораше да бара друга стредина.

Кедира во Германија настапуваше во Штутгарт