Со денешниот триумф над Херта, Лајпциг му се доближи на Баерн Минхен на само два бода од првото место на табелата во Бундеслигата.

Лајпциг оствари победа благодарение на головите на Забицер, Мукиеле и Орбан. Херта, пак, остана во долниот дел на табелата со големи проблеми, да се бори за опстанокот во германската Бундеслига.