Новак Ѓоковиќ ја освои Австралија опен и дојде до 18. Гренд слем. Ноле без проблем дојде до трофејот, доминантно со 3-0 го совлада Медведев.

Но, сега го чека пауза. Во текот на денот направи прегледи кои покажаа дека има повреда на мускул во стомакот. Ова значи дека го чека пауза од месец дена за да го реши овој проблем.

Ѓоковиќ го одигра деветото финале во Мелбурн и го подигна деветиот трофеј.