Џејкоб Вајли, македонскиот репрезентативец, се најде во најдобрата петорка во последното коло од квалификациите за ЕП.

Вајли со Естонија имаше дабл-дабл, и постигна 18 поени, и 14 скокови, плус три блокади.

Македонија благодарение на него, го направи пресвртот на Македонија во вториот дел. Но, тоа беше слаба утеха, затоа што Македонија оствари пирова победа над Естонија, која не ги однесе на ЕП.