Селекторот на женската сениорска ракометна репрезентација, Симе Симовски, денеска го објави поширокиот список на ракометарки за претстојниот квалификациски турнир за Светското првенство 2021 година.

Сениорската женска репрезентација на Македонија ќе игра во група „2“ против репрезентациите на Исланд, Литванија и Грција во квалификациите за обезбедување на бараж натпревар за настап на Светското Првенство кое ќе се одржи во период од 01 – 19 декември во Шпанија.

Натпреварите Македонија ќе ги одигра во период од 19 до 21.03.2021 година.

19.03.2021 Македонија – Исланд

20.03.2021 Македонија – Литванија

21.03.2021 Македонија – Грција

СПИСОК НА ПОВИКАНИ РАКОМЕТАРКИ