Герет Бејл не забoравил да игра фудбал. Ако некој се сомневаше во неговата мотивација, но и капацитет во моментов да заигра на највисоко ниво, тогаш сериозно е во заблуда.

Бејл предмалку со два гола му помогна на својот тим Тотенхем да стигне до победа од 4:0 на домашен терен против Барнли и на тој начин да стигне до деветтата позиција на табелата.

Покрај Бејл кој погоди во втората односно 55. минута, на слистата на стрлеците се запишаа и Лукас однодно Хери Кејн.