Екипата на БАерн Минхен од следното лето е посилен за англискиот дефанзивец и досегашен член на тимот на Рединг, Омар Ричардс.

Младинскиот репрезентативец на Англија во моментов има 23. години и според Скај тој денеска го потпишал четиригодишниот договор со Баерн Минхен и е негов член до 2015 година.
Се работи за млад и квалитетен одбранбен фудбалер кој игра на позициите лев бек, но и стопер и кој ќе биде во моментов првата замена за Алфонсо Дејвис.

Ова е второто дефанзивно засилување за Баерн по Дајот Упамекано.