Борусија Менхендлабах е во длабока криза откако денеска на домашен терен беше поразен од тимот на Баер Леверкузен, во можеби директната пресметка за борба во Европа.

Шик во 76. минута донесе победа за Леверкузен на ова тешко гостување и ги доближи „фармацевтите“ да се борат за место во ЛШ, додека Менхенгладбах се чини ги загуби сите шанси за пласман во Европа идната сезона.

Лајпциг остана во битка за шампионската титула, откако попладнево го совлада тимот на Фрајбург. Нкунку, Сорлот и Форсберг ги постигнаа головите за гостите од овој натпревар.

Хрта оствари значаен триумф во битката за опстанок против Аугзбург.

Хофенхајм го совлада тимот на Вофлсбург со 2:1, а „волците“ загубија важни бодови во битката за место во ЛШ идната сезона.

Ајнтрахт Франкфурт и Штутгарт одиграа без победик 1:1.

Standings provided by SofaScore LiveScore