Габриел Батистута за многумина е еден од најдобрите напаѓачи во Европа во 90-те, блескаше во дресот на Фиорентина, а со Рома успеа да освои Скудето. Легендарниот фудбалер кариерата ја заврши во 2005 година и целосно се повлече од јавноста.