Анферни Симонс е победник во натпреварот во забивање на НБА Ол-старот. Бекот на Портланд го победи рукито на Њујорк, Оби Топин и бекот на Индијана, Стенли. Голем дел од гледачите беа разочарани од она што го видоа. Тројката имаше само неколку солидни забивања, а ниту едно спектакуларно.

Симонс е првиот играч на Портланд кој победи на едно натпреварување во забивање. Тој имаше обид да го бакне обрачот при забивањето, но не успеа. Мадриска „Марка“ го опиша како најлошо победничко во историјата.

На друштвените мрежи имаше бројни критики, а легендарниот Меџик Џонсон напиша дека ова не највозбудливото натпреварување кое го гледал.

 

ФОТО: НБА