Манчестер Јунајтед со фантастилчна игра успеа да го победи Манчестер Сити, и тоа на негов терен, со 2:0 и да слави во градското дерби. Со тоа Јунајтед ја прекина супер победничката серија на “граѓаните“. Нормално, ваквиот развој на настаните не му се допадна на стратегот Пеп Гвардиола кој на моменти беше повеќе нервозен од вобичаеното, а имаше и вербален дуел со неговиот колег Оле Гунар Солскјер по една невратена топка.

Сепак, дека тоа е само момент, дека тоа се само емоции, покажува видеото после дербито во кое се гледа Оле и Пеп останаа сами на теребнот на „Етихад“ и разговараат како големи пријатели.

А за што разговараа, е тоа го знаат само тие двајца.