Борусија Дортмунд е рекордер по порази во првите пет екипи во најсилните топ 5 првенства во Европа. „Милионерите“ вчера го претрпеа 10-тиот пораз во првенството, со што станаа рекордери.

Со тоа Борусија се оддалечи од местото во Лигата на шампионите, односно сега заостанува седум бодови од позицијата број 4.

„Милионерите“ оваа сезона тешко дека ќе стигнат до ЛШ, освен ако ја освојат. Манчестер Сити е ривалот во 1/4 финалето на „милионерите“.