Серхио Рамос не беше во составот на Реал Мадрид на дуелот со Ливерпул, прв во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Иако Зинедин Зидан имаше проблеми пред оваа средба и не можеше да смета на услугите на капитенот, на крајот забележа поб еда од 3-1 и направи голем чекор кон  полуфиналето.

Рамос по мечот кој го пратеше од трибините, по победата се огласи на „Твитер“.