Фудбалерите на Будуќност од Подгорица од денеска и официјално се новите (стари) фудбалски шампиони на Црна Гора. Освен што ја освоија титулата, тие станаа и официјално најтрофејниот црногорски клуб.

Будуќност замина за Никшиќ со идеја да освојат и бод кој им ја гарантираше титулата, но ги освои сите три и во одличен стил стигна до петтата титула, втора по ред и трета во последните пет години.

„Сините“ ја совладаа Сутјеска со 1:0, со што успеаја да и избегаат на Сутјеска со 26 бода разлика на седум кола пред крајот. Тимот од Подгорица ја освоија петтата титула и го престигнаа Рудар по бројот на трофеи. Будуќност, покрај пет титули, има и два Купа.

Standings provided by SofaScore LiveScore