Лука Модриќ речиси една деценија е еден од клучните играчи на Реал Мадрид. Сепак годините си го прават своето, тој има 35 години и ќе игра за “кралевите“ веројатно само уште наредната сезона.

Значи Реал ќе мора да бара негов наследник, а тоа е Николо Барела, еден од најдобрите играчи на новиот шампион Интер, стандарден репрезентативец на Италија кај селекторот Роберто Манчини.

Според пишувањето на медиумите во Италија, Барела би дошол во Реал во јуни 2022 година, а тој трансфер би изнесувал околу 60 милиони евра. Наводно и Зинедин Зидан дал согласност да се отпочна преговорите.