Иако ПСЖ тргна офанзивно во обид да ги примора домашните да се повлечат и да им остават повеќе простор за игра, сепак, Манчестер Сити ја искористи првата грешка на гостите и успеа да го отвори резултатот на снежниот тренер на „Етихад“.

Ријад Махрез успеа да го совлада Кејлор Навас уште во 11. минута, што им направи дополнителен притисок на гостите, кои до крајот на првиот дел не успеаја да израмнат.

Со вкупна предност од 3:1, Пеп и неговите момци влегуваат во второто полувреме.