ФЕШТАТА ПРЕРАСНА ВО НЕМИРИ НИЗ УЛИЦИТЕ

Француска прослава со жртви: Двајца загинати, 30 луѓе во притвор

Околу еден милион луѓе вчера излегоа на улиците на Париз да ги поздрават француските фудбалери, кои во Русија ја освоија втората светска титула. 

објавено: 17 јули 2018 - 11:51

Околу еден милион луѓе вчера излегоа на улиците на Париз да ги поздрават француските фудбалери, кои во Русија ја освоија втората светска титула. Прославата ги мина границите, премина во немири. Како што пишуваат тамошните медиуми две лица загинела, додека има и неколку повредени.

Полицијата синоќа имаше многу работа, па во притвор има околу 30 луѓе, дел од нив биле малолетни.

За време на прославата на светската титула, биле уништени прозорците на продавниците на „Шанзелизе", а голема корист имале крадците...

 

Најново во Другата страна на спортот