МАРАТОНСКИ ТРЧАЊЕ

Кипчог постави нов светски рекорд!

Кениецот на маратонот од 42 км во Берлин го подобри претходниот рекорд за повеќе од една минута

објавено: 16 септември 2018 - 12:14

Елиуд Кипчог постави нов светски рекорд во маратонско трчање откако маратонот во Берлинг го истрча во време од два часа, една минута и 40 секунди. 33-годишниот атлетичар дури за една минута го подобри рекордот на сонародникот Денис Кимето (2:02:57) поставен во Берлин во 2014 година.
Кипчог оваа година триумфираше на маратонот во Лондон, а исто така е олимписки шампион во маратонско трчање.

Најново во Други спортови