Други спортови

ИААФ ја прогласи Семениа за маж и и забрани да се...

„Ако една спортистка има машко ниво на тестостерон, таа има и еднакво...

Пропаѓа можноста за реванш борба меѓу Фјури и...

Двајцата боксери имаат договори со две различни тв-куќи што го прави нивниот...

ЈОСИФОВ: Финансискиот фактор беше пресуден за...

„Единствено за што се чувствувам виновен во ситуацијата е што така одиграв,...

Рикако Ике, големата надеж за Токио 2020 боледува од леукемија

Една од потенцијалните ѕвезди на ЛОИ Токио 2020, 18-годишната пливачка, која освои шест златни медали на Азиските игри, лани, ќе води животна битка.

Северна и Јужна Кореја заедно до организација на ЛОИ 2032

По заедничкиот настап на СП во ракомет во Данска и Германија во јануари, како и на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, нов голем чекор за двете земји.

Скопскиот маратон поместен за 4. мај

Скопскиот маратон поместен е за еден ден наназад, односно ќе се одржи на 4-ти мај (сабота), наместо предвидниот датум 5-ти мај (недела). Причината за ваквото поместување се претседателските избори. Вториот круг е...

Спасеновски, Османи, Петков и Костов се нашите херои!

Директорот на АМС, Дарко Каевски организираше прием за македонските каратисти, кои ни донесоа два златни и два сребрени медали од последното Европско карате првенство за кадети, јуниори и помлади сениори.

Осака го отпушти тренерот Бајин

Две недели откако го освои Австралија Опен, Јапонката му се заблагодари на најдобриот ВТА тренер за 2018 на соработката.

Милион евра за Федерер, Ѓоковиќ и Надал се „поефтини"

„Ѓоковиќ и Надал не можат до крај да ги исполнат трибините, а Федерер тоа го прави без проблем" – открија коментаторите на Еуроспорт.

Пинтуро до прво злато на светските првенства

Французинот Алексис Пинтуро е светски шампион во комбинација. Тој во спустот беше дури 24-ти, а зад најбрзиот Италијанец Доминик Париз заостануваше 1.52 секунди. Сепак, тој имаше одличен настап во слалом, по што ја презеде првата позиција и до крајот никој не успеа да го подобри неговото време. Неговото време по спуст и слалом изнесуваше 1:47,71 минути.

Олимписки шампион починал додека скијал во Сен Мориц

Максимилијан Рајналт, освојувач на златен медал на Олимпијадите во веслање починал додека скијал во австрискиот центар Сен Мориц

Се отвори олимпискиот младински фестивал во Сараево на кој учествува Македонија, премиерот Заев на трибините (ВИДЕО)

Во Сараево денеска беше отворен зимскиот младински олимписки фестивал, најголем спортски настан за млади спортисти

Цонга го освои Монпеље, Медведев најдобар во Софија

Французинот во финалето беше поуспешен од сонародникот Пјер-Иго Ербер со 2:0

Pages