Фудбал

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ ПРВАТА ПОБЕДА ВО УЕФА ЛИГАТА НА НАЦИИ

Тричковски и Алиоски стрелаа за триумф над Гибралтар (ВИДЕО)

Шкупи го тестира Колумбиецот Перез

Станува збор за напаѓач кој во првиот настап за чаирчани на тестот со...

Ангеловски: Против Гибралтар да одиграме за...

Во петтото претпоследно коло Македонија забележа победа над Лихтенштајн во...

Елмас: Македонија допрва ќе слави големи победи!

Не настапи на дуелот против Лихтенштајн во Вадуц, поради црвениот картон во...

Со нов капитен во понеделник против Гибралтар

Тричковски, Трајковски или Несторовски ќе ја понесат капитенската лента место суспендираниот Пандев...

Нестор мораше да се соблече, остана по гаќи (ФОТО)

Стрелецот на вториот гол за Македонија против Лихтенштајн, Илија Несторовски, на крајот теренот го напушти без опрема, која заврши во рацете на Македонците кои дојдоа да ги поддржат „црвено-црните“. Нестор-гол кон соблекувалната се упати по гаќи.  

Нестор го разби малерот: Од Вадуц до Вадуц

Македонската фудбалска репрезентација го направи најважниот чекор кон пласманот во плеј-фот во Лигата на нации, на гостувањето кај Лихтенштајн славеше со 0-2 во претпоследниот меч од групната фаза. На нашите момци им преостанува да го одиграат уште дуелот со Гибралтар на домашен терен. 

Рене Паурич лут: Дадовте спорен гол, не ја заслуживте победата

„Денеска научив некои нови правила. При првиот гол на Македонија еден наш играч лежеше на теренот. Не ја заслуживте победата...", истакна селекторот на Лихтенштајн.

Ангеловски: Секогаш може подобро, требаше порано да ги решиме

„Не поремети здравствениот проблем на Адеми кој имаше такихардија ноќта пред натпреварот. Имавме многу шанси и мораше да го решиме овој меч многу порано", нагласи селекторот по мечот. 

Тандемот на Палермо стави печат: Трајковски на „тацна“, Нестор во мрежа (ВИДЕО)

Тандемот од Палермо ја завери победата на гостувањето кај Лихтенштајн. Трајковски во 91. минута му асистира на Несторовски кој лесно од 3-4 метри стрела за 0:2.

Бомбата на Барди го „скрши" Лихтенштајн (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Кога најмногу ни требаше распали Енис Барди. Проектилот од слободен удар во 50 минута ни ја отвори портата кон посакуваната цел – победата. Несторовски го завери триумфот во 91. минута

Не игра со Гибралтар, Пандев ќе почека на „стотката“!

Еден од најискусните репрезентативци на Македонија, Горан Пандев нема да настапи во последниот шести натпревар во Лигата на нации в понеделник (19. ноември) поради жолти картони.

Погледнете каква бомба на Барди (ВИДЕО)

Македонија поведе на дуелот со Лихтенштајн со 1-0, кој е претпоследен во групната фаза во Лигата на нации. 

Многу голгетери, а голот го нема

Хасани во 18 минута утна идеална прилика за погодок сервирана од Горан Пандев. Имаме иницијатива, но сето тоа не е доволно за водство.

Pages