Адем Мекиќ ја отвори победничката серија на кумановските „сино-белите“ во...

Денеска во четвртото коло од најсилната шпанска кошаркарска лига составот на...

ФИБА ОСТАНА БЕЗ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР: Почина Патрик...

Првиот оперативец на Светската кошаркарска организација почина на 51 годишна...

Казахстанско сефте за Рајковиќ и Тодоровски (ВИДЕО)

Екипата која од клупата ја предводи македонскиот тренерски тандем, славеше победа на гостувањето во Белорусија против Цмоки Минск (93:86).

И Фени не е така висока пречка за Блокотехна!

Гостите имаа одлична втора четвртина по која се стекнаа со двоцифрена предност и на крајот победија (76:66), втор пат во две одиграни кола од Првата лига.

Шампионот без милост, го „изгази" и Пелистер

Битолчани не се конкуренти за бранителот на титулата, (95:56) за тимот од „Градски парк"...

Кожув го „проби мразот", потопени охриѓани

Гостите се бранеа само 20.минути, веројатно имаат енергија, сила, квалитет за толку во овој момент. Кожув – АВ Охрид (92:81)

КАКО ПОРАЧАНО: Шкупи - за добар тренинг за „металците"

„Враќањето" на Шкупи во Првата лига, уште еднаш се покажува како сосема непотребно, МЗТ Скопје - Шкупи (103:63)

Може ли Фени да направи блокада, Костоски на гости во Куманово

Вечерва од 19.30 часот, во кавадаречки „Јасмин" гостува екипата на Блокотехна... Ден подоцна, во ТВ дуелот Куманово го дочекува Гостивар...

Втората лига со рекорден број на пријавени екипи!

Вкупно 25. екипи ќе бидат поделени географски,на источна односно западна конференција.

Стартувaат и девојките

Во претстојната натпреварувачка сезона во првата лига во женска сениорска конкуренција ќе учествуваат шест клуба повеќе од минатата, што е нешто повеќе од двојно поголем број на учесници.

Неуспешно деби на Џикиќ и Будуќност во Евролига

Некогашниот селектор на македонската репрезентација, Александар Џикиќ и Будуќност со пораз тргнаа во евролигашкото друштво, откако беа поразени од Армани со 82-71.

ЛЕГЕНДАРНИОТ ТАНДЕМ ЌЕ ГИ ВОДИ АМЕРИКАНЦИТЕ: Грег плус Стив, тоа е добитната комбинација!

Тренерот на НБА шампионот Голден Стејт, Стив Кер, е именуван за асистент на Грег Попович во селекцијата на САД за Олимписките Игри во Токио 2020 година, објавија од американската кошаркарска асоцијација.