Дончиќ: Полесно е да се даваат кошеви во НБА отколку во Европа

објавено: 9 февруари 2019 - 15:00

Лука Дончиќ нема да биде дел од Ол-Стар викендот, затоа што медиумите и навивачите немаат многу добро мислење за него, и покрај тоа што тој по ефикасност е зад Леброн Џејмс и Јанис Антетокумпо. 

Европскиот кошаркар за шпански „Мовистар+“, зборуваше за разочарувањето од гласањето, и разликата помеѓу НБА и европската кошарка. 

„Тука во НБА е полесно да се даваат кошеви отколку во Европа. Таму теренот е помал, а тука има правило три секунди. Мислам дека е полесно да се даваат поени“, вели Дончиќ. 

Најново во Кошарка