Кошарка

ШТО ВЕЛИ ИНДИВИДУАЛНАТА СТАТИСТИКА ВО ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИТЕ

Хендрикс е нашиот МВП, Трајковски и Стојановски го следат во чекор

Дејвид Барел го засили Пелистер

Младиот Американец, роден 1995 година, со своите 200 сантиметри, ќе ја покрива...

ВЕЈД ОДЛУЧИ: Уште оваа игра, и толку!

Легендата на Мајами Хит, и троен носител на шампионскиот прстен во НБА лигата...

Во Кина нема место за европскиот првак

Словенија на домашен терен беше совладана од Турција со 77-86 и ги загуби...

Водиме, тоа е важно, на далеку од тоа дека добро играме!

Премногу „меко" пред се во одбраната одиграа нашите кошаркари во првиот период од играта во кој сепак стигнавме до солидно водство.

Каде сте македончиња: Публиката во Скопје никаде ја нема!

Делува мошне тажно амбиенот во салата „Борис Трајковски" непосредно пред почетокот на овој натпревар.

ОД НАС ЗАВИСИ: Овој тим на Романија нема што да бара во Скопје

„Има неколку играчи кои ми беа соиграчи во Питешти, не треба да стравуваме со квалитетот кој го нуди нашиот вечерашен противник, но јасно е дека не смееме да ги потцениме. Очекувам двоцифрена победа"- вели нашиот репрезентативен бек.

„Тринаесетка“ за Димитријевиќ против Мурсија, и место во финалето

Наместо во дресот на националнито тим на Македонија, ненад ДИмитријевиќ ги одработува подготовките со екипата на Хувентуд.

МЗТ без репрезентативците го совлада Кожув

Нов успешен тест за „штрковите" во пријателските средби пред стартот на новата натпреварувачка сезона, остварен без помошта на свои пет репрезентативци.

МАЛКУ ПОЛЕСНА ЗАДАЧА: Романците без Мандаче и Молдовеану во Скопје

Романската репрезентација е доста ослабена за утрешниот дуел против Македонија. Новиот селектор Тудор Костеску на списокот не ги стави двајцата последни капитени на романскиот национален тим, Андреј Мандаче и Влад Молдовеану.

ПРОБЛЕМОТ ЌЕ БИДЕ РЕШЕН: Кошаркарите утре на тренинг во СЦ „Борис Трајковски“

Салата „Борис Трајковски“ ќе биде подготвена за утрешните активности на македонската репрезентација и противникот во вториот квалификациски циклус за пласман на ЕП, Романија. 

МКФ во проблеми, новиот семафор е заглавен среде сала (ФОТО)

Проблем пред неделниот меч со Романија во рамките на вториот квалификациски циклус за пласман на ЕП. Во салата „Борис Трајковски“ и натаму е невозможно да се одржи тренинг, новиот модерен семафор прави проблем. Се уште не е монтиран на предвиденото место (на средина на теренот), па токму затоа репрезентативците денеска ќе тренираат во СЦ „Јане Сандански“. Но, ова не е најстрашното, според правилата Романија мора да одржи еден тренинг во салата каде што ќе се игра мечот. МКФ е во трка со времето, останува утре да се реши овој проблем.   

Во продажба билетите за Македонија-Романија!

Нашите најдобри кошаркари в недела (16. септември) ќе го одиграат вториот натпревар во рамките на втората фаза од претквалификациите за Евробаскет 2021.

Одамна ги научив германските „навики", ред, работа и дисциплина, пред се!

По играњето за берлинска Алба, капитенот на нашиот национален тим по втор пат во својата кариера одбра еден клуб во Германија, кој е дел од Бундеслигата.

Pages