Кошарка

Србинот се врати во репрезентацијата

Теодосиќ: До крајот на сезоната само за Србија

„Димитријевиќ многупати бил повикан за...

Предводникот на македонската репрезентација, Јорданчо Давитков за „Спортмедиа“...

Давитков во среда ќе игра Куп-финале во Кувајт,...

Предводникот на македонската репрезентација, Јорданчо Давитков наместо да...

Костоски: Среќен сум што го носев дресот на...

Македонската репрезентација во иднина нема да може да смета на услугите на...

Кајри Ирвинг ги покажа фудбалските способности (ВИДЕО)

На вчерашниот тренинг на кошаркарската репрезентација на САД, Кајри Ирвинг покажа дека знае малку и фудбал. Тој со кошаркарска топка успеа да жонглира неколку пати со нога и демонстрираше дека и Американците не се имуни...

Теодосиќ би играл во НБА за 3 милиони долари годишно

Милош Теодосиќ е еден од најдобрите светски кошаркари, но тој никогаш се нема испробано во најсилната светска лига НБА. Српскиот кошаркар моментално игра за ЦСКА Москва и неговиот услов за играње во САД е доколку некој...

Љубителите на кошарката избраа: Теодосиќ МВП, најдобрата петорка - српска!

Со 19.192 гласови, српскиот плејмејкер Милош Теодосиќ е избран за најкорисен играч на Мундобаскетот во Шпанија во анкетата што ја спроведе ФИБА на својот официјален вебсајт, а исто така во идеалната петорка, според...

Прв светски медал за „триколорите“: Франција ја освои мундијалската бронза

Кошаркарската репрезентација на Франција го освои бронзениот медал на Мундобаскетот во Шпанија откако во мечот за третото место со 93-95 ја совлада Литванија. Иако во поголемиот дел од мечот го имаа водството во свои...

Ѓорѓевиќ чести: Српските кошаркари од ВИП-ложата ќе го следат дербито Реал-Атлетико!

Селекторот на српската кошаркарска репрезентација Александар Саша Ѓорѓевиќ обезбедил влезници за своите кошаркари за дуелот меѓу Реал и Атлетико Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“. Поради одличните партии на СП, популарниот...

Американците самоуверени: Ќе ја „тепаме“ Србија со најмалку 20 поени разлика!

Кај Американците не постојат никакви дилеми дека ќе бидат светски шампиони и дека лесно ќе ја совладаат Србија на заршниот натпревар, а повеќе се занимаваат со тоа колкава ќе биде кош-разликата. Врз основа на...

Најтрофејниот кошаркар не се откажува: Ветеранот Симиќ пред потпис со Фени И.!

Убедливо најтрофејниот македонски кошаркар со девет шампионски титули зад себе, 38-годишниот Тони Симиќ, следната сезона најверојатно ќе го носи дресот на кавадаречкиот прволигаш Фени индустри, дознава „Спортмедиа“....

Туркоглу продолжува со Клиперс

Екипата на Лос Анџелес Клиперс објави дека повторно потпиша договор со турскиот интернационалец Хедо Туркоглу. Ветеранот лани одигра 38 натпревари за Клиперс откако потпиша договор на 10 јануари. Тој имаше мала минутажа...

Србите за лудиот кош на Радуљица: Ова го вежбавме цело лето, специјално за полуфиналето на СП! (ВИДЕО)

Кошаркарите на Србија се пласираа во големото финале на Мундобаскетот во Шпанија, каде што утревечер ќе се сретнат со селекцијата на САД, откако синоќа ја совладаа Франција во меч во кој беше постигнат најлудиот кош на...

Кожув продолжува со добрите игри: Гевгеличани го освоија Солун!

Со победите над Кавала (71-64) во вчерашното полуфинале и над Ираклис (82-77) во денешното големо финале, кошаркарите на Кожув триумфираа на меѓународниот турнир кој изминативе два дена се одржа во Солун во организација...

Pages