Кошарка

Вардар фати залет, падна и Пелистер

„Црвено-црните“ го запишаа вториот триумф во низа, откако на домашен терен беа...

МАКАБИ МЕНУВА: Сферопулос го замени Спахија

После многу лошиот старт во Еврологата, раководството на „Гордоста на Изрел"...

Шеесет, малку ли се, да, за жал! (ВИДЕО)

На средбата помеѓу Шарлот и Филаделфија, Кемба Вокер постигна неверојатни 60....

Маслинко: Сакаме серијата во АБА2 да продолжи

МЗТ Скопје го расипа домашниот ефект со поразот во градското дерби со Работнички. Но „металците" се надеваат дека тоа нема да се случи на оној втор фронт – АБА2 лигата.

Јас играм како што најдобро знам и умеам, не ми е гајле што зборуваат другите

Бил „ваков", бил „онаков". Каков и да бил, Марјан Јанески покажа зошто ги помина сите младински селекции на Македонија. Навистина, беше и сениорски, иако не го задржа тој „стандарден тек".

Секогаш ќе се сетам на Акрон и колку е тешко да се стигне до овде!

На дуелот против Портланд, Леброн Џејмс го престигна легендарниот Вилт Чембрлен на вечната листа на поентери во НБА лигата. Асот на Лејкерс рече дека вакви остварувања секогаш го враќаат во родниот град Акрон во Охајо.

ЛЕБРОН Е ПЕТТИ ВО ИСТОРИЈАТА: Го помина и Вилт Чембрлен (ВИДЕО)

Леброн Џејмс продолжува да ги урива оние водечки рекорди во историјата на НБА лигата. На дуелот со Портланд „Кралот " беше посебно инспириран за играње.

Вучевиќ му го расипа дебито на Батлер за Сиксерс (ВИДЕО)

Филаделфија е поразена од Орландо Меџик со (111:106), во првиот меч за Џими Батлер како играч на Сиксерс.

Монако ги шокираше „ѕвездашите" среде Белград (ВИДЕО)

Кошаркарите од малото кнежевство и се реванпираа на Црвена Ѕвезда за поразот на домашен терен, беа повеќе од убедливо во салата „Александар Николиќ" (91:75).

Кожув се врати, па падна за трет пораз во БИБЛ

Македонскиот претставник во балканското друштво, Кожув е совладан на гостувањето кај Башкими со 80-76. 

Јас играм како што најдобро знам и умеам, не ми е гајле што зборуваат другите

Бил „ваков", бил „онаков". Каков и да бил, Марјан Јанески покажа зошто ги помина сите младински селекции на Македонија. Навистина, беше и сениорски, иако не го задржа тој „стандарден тек".Но вели дека тоа не му смета воопшто. Дека до него не допираат „муабетите" од типот „бил дебел", имал „одраз" со кој едвај да го фати обрачот. Дека шутира некошаркарски со левата рака. Дека не е материјал за Работнички, итн...ЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ ВО ПЕЧАТЕНОТО ИЗДАНИЕ НА „СПОРТ“...

Печалов привремено во Пелистер, се чека на Тодоровиќ?

Српскиот стручњак Зоран Тодоровиќ, некогаш дел од успешниот проект на клубот од Битола, е многу блиску до враќање кај „зелено-белите".

Кочов: Емотивно сме празни, ама искуството е на наша страна

Поразот, колку и да бил тежок, регистриран во дуелот со најголемиот конкурент за титулата, Работнички, едноставно мора да биде заборавен.

Pages