Ракомет

ТРЕНЕРОТ НА ВЕСПРЕМ СЕ РЕЛАКСИРА ПО ТРИУМФОТ ВО СКОПЈЕ

Дејвис го победи Вардар, а потоа „освои“ и Гран при (ВИДЕО)

РФМ го распиша конкурсот за селектор,...

Ракометната федерација на Македонија распиша конкурс за наследникот на Раул...

МОТИВАЦИСКА ЛЕКЦИЈА: Македонија – Унгарија 0:2

И Веспрем во Лигата на шампионите и Татабања во ЕХФ купот како победници си...

Вардар спасот го гледа само во едно сценарио

Македонскиот првак, Вардар не успеа да ја одбрани втората позиција на табелата...

Кадетките го освоија Президент купот: Победа над Тунис за 17. место на СП

Македонија го осои 17. место на Светското првенство за ракометарки до 18 години, откако во завршниот меч од Президент купот ја совлада селекцијата на Тунис со 23-16 Македонските кадетки уште еднаш потврдија дека се...

Ново разочарување од јуниорите: Естонија убедливо ја надигра Македонија

Ако досега играа против велесили и можеше да се толерираат поразите, овој пат нема оправдување за загубениот натпревар на јуниорската репрезентација на Македонија против Естонија. Во првиот од мечевите за пласман од 9....

Шанса за утеха за кадетките: Да се победи Тунис за поднослив крај на Мундијалот

Светското првенство за кадетки за Македонија завршува денес. И покрај неуспехот во фазата по групи, може да добие поднослив крај ако нашите репрезентативки ја победат репрезентацијата на Тунис и го освојат 17. место,...

Србите мечтаат по Лино Червар за селектор

Помина еден и пол месец од срамната елиминација на Србија во баражот за Светското првенство во Катар, а наследник на откажаниот селектор Владимир Матиќ сѐ уште нема. Постојано се вртат коментари низ српските медиуми за...

Пелистер купува од странство: Стефан Чавор е сигурен, доаѓаат уште двајца

Неколку дена го делат Пелистер од официјализирање на трансферот на Стефан Чавор. Младиот црногорски интернационалец кој настапуваше во Целје Пивоварна Лашко би требало да стави потпис идниот понеделник, покрај него...

Јуниорите во лов на што повисок пласман: Следен плен - Естонија!

Иако забележа три порази во фазата по групи, јуниорската репрезентација на Македонија прикажа солидна игра на ЕП во Австрија. Втората шанса за, конечно, да видиме и резултати почнува денеска, со втората фаза од...

Раул Гонзалес доби ново засилување: Растворцев e подготвен за игра!

Вардар купи неколку звучни засилувања, но доби и едно друго, за кое не требаше да потроши пари туку време. Осум месеци откако го повреди рамото, Алексеј Растворцев тренира со полна пареа, подготвен да ја почне новата...

Кога на ракометен тренинг има исто публика колку и на фудбалски натпревар (ФОТО)

Новата сезона официјално почна за РК Вардар, а тоа не го пропуштија дел од вљубениците во ракометот. На првиот тренинг, во арената „Борис Трајковски“ ракометарите ги пречека публика од 30-тина луѓе и најголемиот дел од...

Томче Петрески е нов тренер на Беса од Пеќ

Бившиот ракометен репрезентативец на Македонија, а минатата сезона и тренер на Пелистер, Томче Петрески е назначен за нов тренер на првакот на Косово Беса Фамилија од Пеќ. Косоварите направија смена, и на местото на...

Лацковиќ и Горбок: Одлично нѐ прифатија, Вардар е вистинско семејство!

Засилен со новите ракометари РК Вардар денеска означи почеток на подготовките за новата сезона. Арпад Штербик, Блаженко Лацковиќ, Сергеј Горбок и Данил Шишкарев првпат го почувствуваа паркетот во Борис Трајковски како...

Pages