Ракомет

ТРЕНЕРОТ НА ВЕСПРЕМ СЕ РЕЛАКСИРА ПО ТРИУМФОТ ВО СКОПЈЕ

Дејвис го победи Вардар, а потоа „освои“ и Гран при (ВИДЕО)

РФМ го распиша конкурсот за селектор,...

Ракометната федерација на Македонија распиша конкурс за наследникот на Раул...

МОТИВАЦИСКА ЛЕКЦИЈА: Македонија – Унгарија 0:2

И Веспрем во Лигата на шампионите и Татабања во ЕХФ купот како победници си...

Вардар спасот го гледа само во едно сценарио

Македонскиот првак, Вардар не успеа да ја одбрани втората позиција на табелата...

Вардарци ги нема никаде, само Милосављев со „магичните прсти“

Чуварот на мрежата е единствениот кој го привлече вниманието на ЕХФТВ, додека во главните избори нема ниту еден вардаров ракометар.

Врвот се подалеку за Вардар, Барселона не го дава

Противникот на Вардар во групата А ја зацврсти својата позиција во пресрет на последните две кола од групната фаза во Лигата на шампионите.

ОЈЛЕСКИ: Се извинувам што на прекрасната битолска публика не и дадовме мотив да се израдува

„Мора брзо да се кренеме од овој пораз, ако изгледаме вака и на другите дуели нема да имаме шанси ни на нив“, заклучи крилото.

ЧИРКОВИЌ: Засрамен сум, нема ниту еден изговор за ваквата неодговорна игра!

„Ова е најлошо издание на една екипа која јас ја предводам во последните десет години во Европа“, потенцираше тренерот на „фармацевтите“.

Дебакл на домашен терен, Еурофарм Работник поразен од Татабања

„Фармацевтите“ го забележаа вториот пораз во групната фаза од ЕХФ купот, 21:31 (11:14) од Татабања.

Лазаров го „растури“ Скјерн

Десниот бек беше прв стрелец за Французите со шест гола од седум обиди.

„Фармацевтите“ бараат лек за Татабања

Единствениот македонски претставник во Купот на ЕХФ, денеска на домашен терен го пречекува Татабања.

Штета, голема штета...Не помогна ниту посебната атмосфера (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вардар не успеа да го направи најважниот чекор за одбрана на второто место на табелата во групата А. На домашен терен беше совладан од Веспрем со 29-27 и по долго време падна на третата позиција. Овој пат на „црвено-црните“ не им помогна ниту одличната атмосфера, која вечерва беше навистина посебна, салата беше исполнета до последното место, фановите со сиот глас навиваа за вардаровите ракометери. Се случи кобното второ полувреме, на теренот видовме едно поинакво лице на македонскиот тим, непознато лице, барем кога станува збор оваа сезона. Унгарците славеа како да победиле во финале, на другата страна играчите, но и навивачите со наведнати глави го напуштија теренот. Не е трагично, но по едно одлично прво полувреме, крајниот исход е болен. Второто место не е недостижно, но сега не се прашува Вардар, сега се прашува и Веспрем. Дали унгарскиот првак ќе направи кикс на две кола до крајот на групната фаза, а истовремено Парондо и неговите избраници ќе слават против Кристијанштад на гости и Монпелје на домашен терен. 

Кристопанс е „играч на натпреварот“

Левиот бек постигна четири погодоци од осум обиди, но имаше свои моменти во второто полувреме кога Вардар се обидуваше да остане во игра.

Монпелје одигра за Вардар

Од киксот на Вардар на домашен терен ќари само Веспрем, и Келце падна вечерва. Полскиот тим пред своите навивачи беше совладан од Монпелје со 28-27.  

Pages